Zjarrfikesi Arben Cara: Si i gjeta 7 familjaret e mi nen rrenoja ne Thumane | ABC News Albania

ABC News Albania
2 180 προβολές 461K

Arben Cara ishte mbi rrënojat e Vilës Palma në krye të operacionit për shpëtimin e Klajdi Qatos kur kolegët e lajmëruan se duhet të nisej drejt Thumanës. Kur mbërriti atje mësoi se mbi rrënoja ishin edhe familjarët e tij.
Arben Cara rrëfen për "ABC News” se ishte e vështirë dhimbja për 7 familjarët e tij që gjeti të vdekur nën rrënoja por në misionin e zjarrfikësit, të gjithë i sheh njësoj, me të njëjtën dhimbje e me të njëjtin përkushtim për t’i shpëtuar.
Dora e ftohtë akull si e një nënë, e hedhur mbi trupin e pajetë të vajzës 7-vjeçare, është skena që kurrë nuk do t’i hiqet nga mëndja Arben Carës.
“Kemi përjetuar një shok të rëndë, pasi fëmija 7 vjec u gjend në krahët enjeriut të vet, dukej sikur e mbronte. Në ato momente kishim një përjetim të thellë”, thotë ai.
Ka 15 vite që punon zjarrëfikës, në luftë me flakë, përmbytje, termete e situate të tjera të ngjashme…. papushim në betejë për të shpëtuar jetë njerzish, por ky fundnëntori e ka goditur si kurrë më parë.
Mëngjesin e 26 nëntorit, pas goditjes së parë të termetit, Arbeni ishte duke drejtuar operacionin e shpëtimit te vila palma, atje ku u shpëtua Klajdi 25 vjeçar por u nxor nga rrënojat i vdekur, gjyshi i tij.
Ishte atje në krye të atij operacioni kur kolegët e tij e lajmëruan dhe drejtuesit e urdhëruan që të niset drejt thumanës, sepse atje ishin nën rrënoja familjarët e tij.
“Fillimisht jam nisur për në Durrës, pasi morëm kontakt me Drejtorin e Zjarrëfikëseve në Durrës ku na ka nisur urgjent te hotel palma. Kemi operuar fillimisht te hotel palma duke nxjerrë trupat e një familjejë dhe më pas jam informuar që në Thumanë kishte ndodhur tjetër tragjedi si pasojë e tërmetit. Më kanë dhënë leje dhe urdhëruar të nisem drejt Thumanës për të shkuar në një ekip shpëtimi për të ndihmuar në Thumanë”.
Kur gjendet në situate të tilla, e ku i duhet që poshtë rrënojave të kërkojë me shpresë për njerëz me jete, për Arben Carën janë të gjithë njësoj si familja e tij. Megjithatë, duhet të ketë qën shumë e vështirë sepse nën ato rrënoja të pallatit të shembur në Thumanë, Arben Cara gjeti të pajetë shtatë familjarë të tij.
“Për mua është një humbje shumë e madhe dhe dhimbja është e pakufishme por nuk ka qenë qëllim për të nxjerrë trupat e familjes Cara. Kryesorja ishte të nxirrnim perdsonat gjallë që ne komunikonim”.
Lindita ishte një prej familjarëve të tij, që u shpëtua nga rrënojat
Megjith dhimbjen për familjarët e tij e gjtihë viktimat që u gjentën nëpër rrënoja, Arben Cara është i vendosur të vazhdojë me përkushtim për ta përballuar situatënm duke shpresuar sërish që poshtë rrënojave të gjenden shënja jete./abcnews.al
www.abcnews.al

Σχόλια

 1. Sonab22
  Sonab22
  Πριν 5 ημέρες

  Pas ksaj shqiperia sdo behet kurre....Duhet braktisur ai vend,ska te ardhme,shqiperia eshte bosh....me vjen keq sepse e dua...por ska shtet,ska nejrz...vetem vuajte,dhimbje,varferi

 2. Dorentina D
  Dorentina D
  Πριν 6 ημέρες

  Ngushllime!😭😭

 3. Fabio Hilaj
  Fabio Hilaj
  Πριν 7 ημέρες

  Or kelysh kurve Po si nuk keni pranu me u fut në germadha vtm kur keni par kosovart qe kan ardh jan fut direkt jeni fut ktejt frik.

 4. Linda Bergman
  Linda Bergman
  Πριν 8 ημέρες

  🙏🙏🙏🙏🙏🙏

 5. Moza Hila
  Moza Hila
  Πριν 8 ημέρες

  Zoti te dhente force

 6. ismail gurra
  ismail gurra
  Πριν 9 ημέρες

  Ngushllime o vlla Allahu te shtofte durimin

 7. Bora Spahiu
  Bora Spahiu
  Πριν 10 ημέρες

  😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭💔💔💔💔💔💔💔

 8. Liman Kutelaj
  Liman Kutelaj
  Πριν 11 ημέρες

  Ngushellime te gjitha familjeve qe humben te afermit e tyre nga kjo katastrofe 😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭

 9. Afrim Veseli
  Afrim Veseli
  Πριν 11 ημέρες

  Ngusllime Arben,zoti i past çu ne xhenet,dhe ti je nji hero.

 10. Mondi Hadroj
  Mondi Hadroj
  Πριν 11 ημέρες

  Zoti të ruajt o njeri fisnik Ngushëllime vëllezërve tanë që humbën me të dashurit e zemrës Zot mbroj shqiptarët kudo që janë

 11. barbarian greek
  barbarian greek
  Πριν 11 ημέρες

  Hahahahahahahha fuck albania

 12. Jasin Veselovski
  Jasin Veselovski
  Πριν 11 ημέρες

  ZOTI te shperbleft per durimin qe vella te lumt njeriu qe beson zotin e din qe cdo gje ne ket bot ka nje fund Allahu te Ruajt nga e keqja

 13. Igballe Pacolli
  Igballe Pacolli
  Πριν 11 ημέρες

  Ngushllime familjes 😢😢😢😢😢

 14. Besa Besi
  Besa Besi
  Πριν 11 ημέρες

  Inshallah nuk shtohet numri i viktimave i lutem Zotit te na ruaj gjithve e ata qe humben jeten Zoti ne Xhenet Inshallah

 15. missymarsi red
  missymarsi red
  Πριν 11 ημέρες

  S'po na pushon loti nga syte. 😢Mbaje doren o Zot.Qofte me kaq.🙏

 16. R. Avdyli
  R. Avdyli
  Πριν 11 ημέρες

  Ngushllime or vlla keshtu duhet te jem te fort ta mbajm veten si ky burr te ndihmojm sa te mundem njer tjetrin se dhe dhimbja jote asht edhe jona.Rrespekt per punen tende.plotsisht me vend flisni.

 17. User User
  User User
  Πριν 11 ημέρες

  😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭

 18. Iccreww Yt
  Iccreww Yt
  Πριν 11 ημέρες

  O zot ndimoju shqiptarve😭😭😭

 19. Vera Shehu
  Vera Shehu
  Πριν 11 ημέρες

  Ngushëllime ...nuk kam fjalëë

 20. Dhurata Arriku
  Dhurata Arriku
  Πριν 11 ημέρες

  OZot lejtesojua dhimbjen 🙏Amino

 21. Samsung J4core
  Samsung J4core
  Πριν 11 ημέρες

  Ngushellime

 22. Kujtime A
  Kujtime A
  Πριν 12 ημέρες

  😥😥😥

 23. Mixhen Krasniqi
  Mixhen Krasniqi
  Πριν 12 ημέρες

  Ngushllime 🤲👏🇽🇰🇦🇱

 24. Xhevahire Neziri
  Xhevahire Neziri
  Πριν 12 ημέρες

  ngushllime familjev

 25. Ska emer Hic fare
  Ska emer Hic fare
  Πριν 12 ημέρες

  Bravo te Qoft qe Ke qendruar i forte Si dhe familjarve te tu dhe gjith atyre qe ndërruan jeten qofshin të Xhenetit Jarabin.

 26. Ervini Swim
  Ervini Swim
  Πριν 12 ημέρες

  0:34 o Zot, Fëmija 7 VJEÇAR !!! O Zot mbroji SHQIPTARËT

 27. Jon. ida Subashi
  Jon. ida Subashi
  Πριν 12 ημέρες

  O Zot i madh..Cfar dhimbje....pse? ??E tmershme...sidomos per femijet e vegjel....U prefshin ne paqe...te gjithe..

 28. Erti Selimi
  Erti Selimi
  Πριν 12 ημέρες

  O zot i madh po te pergjerohemi

 29. Sabi Baliaj
  Sabi Baliaj
  Πριν 12 ημέρες

  Fjalet jane shume te vogla para kesaj dhimbje te madhe. Ata dhe te gjithe u preheshin ne paqe...Dhe ne me lot per faqe...paç forcen qe te perballoni te pa perballueshmen...

 30. Lafo Fenomeni
  Lafo Fenomeni
  Πριν 12 ημέρες

  Zoti ju dhente kurajo e ju largofte dhimbjen.

 31. Mendehie Sinani
  Mendehie Sinani
  Πριν 12 ημέρες

  Ngushllime familjarve ishalla nuk perseritet kurr kjo tragjedi te plagosrit sherim sa me te shpejt o zot amin 🤲

 32. kujta kujta
  kujta kujta
  Πριν 12 ημέρες

  Allahu ua shtoft sabrin e durimin

 33. Klaudeta Hakani
  Klaudeta Hakani
  Πριν 12 ημέρες

  Obobo e PA faleshme o zot te shohesh femin e Vogel PA jete cbere kshu

 34. Nertila Doko
  Nertila Doko
  Πριν 12 ημέρες

  😓😓😓😓😓

 35. Allah loves you
  Allah loves you
  Πριν 12 ημέρες

  Amin o vlla zjarrëfikës... Allahu u ndihmoftë krejtëve që pendohen sinqerisht... po njerzit harrojnë shpejt e në qoftë se kërkojnë falje dhe pendohen sinqerisht nuk i dënon Allahu.... sai i mëshirshëm është e sa pak e felenderon Atë njeriu.

 36. Jurgen Shehi
  Jurgen Shehi
  Πριν 12 ημέρες

  OZot ca dhimje e madhe

 37. Maku Cardhaku
  Maku Cardhaku
  Πριν 12 ημέρες

  😭🙏😭😭🙏

 38. petro marko
  petro marko
  Πριν 12 ημέρες

  zoti ESHTE nje AI JEP DHE TE ai do kthehemi:::allahu jau lehtsoft PIKLLIMIN;E familjaret QE I KTHEHEN TANI TEK AI I MEDHI zot ISHALLAH TE JEN PER xhenet

 39. Sofio Kazievi
  Sofio Kazievi
  Πριν 12 ημέρες

  🙏😢😢😢

 40. Te dobesohemi Sebashku
  Te dobesohemi Sebashku
  Πριν 12 ημέρες

  😢😢😢